Renesanční nebo Barokní ohňostroje
Ohňostrojné umění začalo nabývat na významu v Evropě v době renesance, kdy se začaly odpalovat ohňostroje u příležitosti církevních svátků. Zpočátku byla odpalována pouze jednoduchá pyrotechnická tělesa, jako fontány, ohněpády, dělové rány. Pyrotechnická tělesa bývala v době renesance velice často zakomponována jako součást dekorací ve tvaru váz a košů společně s květinovou výzdobou, a tyto objekty bývaly zavěšeny v prostoru nad hlavami diváků. Postupem času se ohňostrůjství zdokonalovalo, začaly se při ohňostrojích používat i pumy, pozemní miny, rakety, tourbilliony, římské svíce a rotující efekty v mnoha provedeních, konstrukce pyrotechnických těles byla stále dokonalejší.
Největšího rozkvětu však dosáhlo ohňostrůjství v době baroka. Pro odpalování ohňostrojů byly stavěny trojrozměrné stavby znázorňující ohnivé chrámy, hrady, zámky, ale bývaly například i v podobě kašny. Na návrzích těchto ohňostrojných staveb se podíleli nejen ohňostrůjci, ale i řada významných architektů a stavitelů, k dekoracím bývali přizváni i významní malíři a sochaři. Součástí těchto staveb bývaly i ohňostrojné figuríny v podobě draků, čertů, andělů či postav z mytologie a bývaly tak do ohňostroje (pro větší efekt) zakomponovány.Tyto figuríny bývaly zhotoveny ze slámy, sádry a lepenky a bývaly naplněné pyrotechnickými tělesy, která byla postupně odpalována. Princip byl stejný jako u dnešních kompaktních ohňostrojů, které zná snad každý, neboť před koncem roku se objevují v obchodech mnoha podobách.
Kouzlo renesančních a barokních ohňostrojů dnes přetrvává pouze na starých malbách, rytinách a v historických písemnostech, kterých se naštěstí zachovalo mnoho. Námi realizované renesanční a barokní ohňostroje Vám určitě přiblíží atmosféru a velkolepou nádheru bývalých dob, protože používáme repliky historických dekorací a figurín zhotovených podle dobových materiálů.