Používáme cookies, abychom mohli obsah stránky přizpůsobit Vašim potřebám.
Ohňostroje - zábavná pyrotechnika

Historie firmy

Pyrotechnika
Roman Pawlas, 5 let
Ohňostroj na Letenské pláni v Praze, oslavy osvobození ČSSR.

Pyrotechnika

Roman Pawlas, 6 let
Ohňostroj nad Špilberkem v Brně.

Pyrotechnika
Roman Pawlas, 9 let
Kraví hora v Brně, ohňostroj při oslavách VŘSR. Všimněte si, prosím nepostradatelného příslušníka VB s vysílačkou v ruce (třetí osoba zleva).

 

Pyrotechnika
Již můj pradědeček František Drápal byl pyrotechnikem. Sloužil v ženijní jednotce rakouské armády za I. světové války.
Pyrotechnika
Také můj dědeček Willi Ryva měl licenci na odpalování ohňostrojů a pracoval v továrně na střelivo ve Vlašimi. Jemu vděčím za to, že mě naučil základům ohňostrůjství.
Pyrotechnika
Mého otce Bohumila Pawlase ohňostroje příliš nezajímaly, ale pracoval 7 let jako střelmistr v dolech. Naučil mě základním pravidlům bezpečnosti práce při zacházení s výbušnými látkami, takže dodnes mám všechny prsty.

 

 

Ve 13 letech jsem si začal hrát s pyrotechnickými složemi vlastní výroby a na základě dojmů z četby knihy Krakatit od K. Čapka, kde hlavní hrdina tvrdil, že výbušninu lze připravit téměř ze všeho, jsem se celkem neúspěšně snažil vyrobit trhavinu ze zubní pasty.

Pyrotechnika Pyrotechnika Pyrotechnika

 

 

V 16 letech jsem již dosahoval v pyrotechnice slušných výsledků a ohňostrojům jsem nadobro propadl.

V 18 letech jsem již uměl vyrobit nejen takovéto fontány, ale i kulové pumy rozstřelující barevné světlice, římské svíce, rakety, bengálské ohně, ohnivá slunce a dělové rány. Většinu chemických látek jsem si vyráběl svépomocí, pro výrobu střelného prachu v množství do 5kg jsem měl upravenou míchačku na beton.

Pyrotechnika Pyrotechnika Pyrotechnika

 

Fontány a kulové pumy vlastní výroby zhotovené v 18 letech.Své první ohňostroje jsem odpaloval na zahradních party a u táboráků s přáteli. Naštěstí přišel rok 1989 a dnes již není nutné vyrábět zábavnou pyrotechniku v kuchyni nebo ve sklepě. Ohňostrojný materiál lze do České republiky dovézt a je možné se realizací ohňostrojů třeba i živit. Od svých prvních pyrotechnických pokusů jsem urazil pořádný kus cesty. Ukázky naší práce si můžete prohlédnout ve fotogalerii

Před dvěma lety naše firma oslavila 15. výročí svého založení a na vydařenou oslavu stále vzpomínáme. Zlatý hřeb oslavy nebyl ohňostroj (těch si během roku užijeme dost), ale netradiční dort. Dostat dort v podobě německého tanku "PzKw VI. Tiger" byl můj dávný sen. Jelikož jsem chtěl co nejpřesnější napodobeninu tanku, přesně v měřítku, nesvěřil jsem práci žádnému cukráři, ale pustil jsem se do výroby sám. S pečením dortů jsem neměl žádnou zkušenost, a proto mi to trvalo 14 hodin. Myslim, že napoprvé to je slušný výsledek a že se dort celkem povedl...

Pyrotechnika
Pyrotechnika
Pyrotechnika

 

A stejně precizně, jako jsem zhotovil dort k našemu firemnímu výročí, připravíme pro Vás i fantastické ohňostroje a úžasné pyrotechnické efekty, které dodají lesku Vašim akcím a zaručeně Vás i Vaše přátele a hosty ohromí